Прејди на содржината

Грос Дратов

Координати: 53°31′N 12°49′E / 53.517° СГШ; 12.817° ИГД / 53.517; 12.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Дратов
Место во Дратов-Шлен
Црква во Грос Дратов
Црква во Грос Дратов
Црква во Грос Дратов
Грос Дратов во рамките на Германија
Грос Дратов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Дратов-Шлен
Основни податоци
Површина 25,77 км2
Надм. височина 74 м
Население 356  (31 декември 2011)
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 039934
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Координати 53°31′N 12°49′E / 53.517° СГШ; 12.817° ИГД / 53.517; 12.817

Грос Дратов (германски: Groß Dratow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Дратов-Шлен.