Прејди на содржината

Шлен

Координати: 53°32′35″N 12°48′47″E / 53.54306° СГШ; 12.81306° ИГД / 53.54306; 12.81306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлен
Место во Дратов-Шлен
Црква во Шлен
Црква во Шлен
Црква во Шлен
Шлен во рамките на Германија
Шлен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Дратов-Шлен
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 62 м
Население 489  (31 декември 2011)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 039934
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de
Координати 53°32′35″N 12°48′47″E / 53.54306° СГШ; 12.81306° ИГД / 53.54306; 12.81306

Шлен (германски: Schloen) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Дратов-Шлен.