Малхов

Координати: 53°28′N 12°25′E / 53.467° СГШ; 12.417° ИГД / 53.467; 12.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Малхов
Ветерница во Малхов
Ветерница во Малхов
Ветерница во Малхов
Грб на Малхов
Малхов во рамките на Германија
Малхов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градски единици 4
Градоначалник Јоахим Штајн (Зелени)
Основни податоци
Површина 44,60 км2
Надм. височина 75 м
Население 6.542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17213
Повик. бр. 039932
Портал http://www.amt-malchow.de/
Местоположба на градот Малхов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°28′N 12°25′E / 53.467° СГШ; 12.417° ИГД / 53.467; 12.417

Малхов (германски: Malchow, полски: Malechow[2]) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на реката Елде, 25 километри западно од Варен и 35 километри северно од Витшток.

Природа[уреди | уреди извор]

Градот е опкружен од езера во Мекленбуршката Езерска Област и шуми од Националниот парк Мириц.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото на Малхов било центар на словенскиот паганство во текот на средниот век. Бил опколен од Саксонците во текот на Северните крстоносни походи во 1147 против Полапските Словени.

Германскиот град Малхов, основан на остров помеѓу Плауското и Флезенското Езеро, бил првпат споменат во 1147 и добил градски права во 1235.

Во 1298, манастирот Малхов, цистерцијански манастир, се преместил на јужниот брег на Малховското Езеро, спроти островот. Во следниве векови, градот се проширил на копното кон северозапад, при што првобитната населба била поврзана со мостови, но со време населбата на копното станала поважна.

Фабрика за оружје на Алфред Нобел била основана во Малхов во 1938, во текот на нацистичка Германија и во текот на Втората светска војна стотици воени работници и жени и деца биле користени како принудна работна сила во фабриката. Во 1943 бил отворен подкамп на концентрацискиот камп Равенсбрик и во текот на наредните две години, многу затвореници, вклучувајќи бројни унгарски Еврејски ги загубиле своите животи во ужасните услови на кампот.

По војната, советските власти обвиниле околу 30 тинејџери, жители на Малхов, за антисоветски активности, поради што 12 од нив на крајот ги загубиле своите животи во советските затвори или пак биле убиени.

По повторното обединување на Германија во 1990, стариот дел на градот бил обновен во склоп на програмата за урбан развој. Денес, поранешниот цистерцијански манастир е дом на Мекленбуршкиот музеј за оргули.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. S. Kozierowski, 1934. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]