Прејди на содржината

Киве

Координати: 53°16′36″N 12°35′35″E / 53.27667° СГШ; 12.59306° ИГД / 53.27667; 12.59306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киве
Црква во Киве
Црква во Киве
Црква во Киве
Киве во рамките на Германија
Киве
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Албрехт Волтер
Основни податоци
Површина 15,30 км2
Надм. височина 67 м
Население 145 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209
Повик. бр. 039925
Портал www.amt-roebel-mueritz.de
Местоположба на Киве во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°16′36″N 12°35′35″E / 53.27667° СГШ; 12.59306° ИГД / 53.27667; 12.59306

Киве (германски: Kieve) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)