Прејди на содржината

Вокул-Дабелов

Координати: 53°16′N 13°12′E / 53.267° СГШ; 13.200° ИГД / 53.267; 13.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вокул-Дабелов
Црква во Вокул
Црква во Вокул
Црква во Вокул
Вокул-Дабелов во рамките на Германија
Вокул-Дабелов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Лонгин Шелер
Основни податоци
Површина 46,15 км2
Надм. височина 73 м
Население 590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039825
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Вокул-Дабелов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°16′N 13°12′E / 53.267° СГШ; 13.200° ИГД / 53.267; 13.200

Вокул-Дабелов (германски: Wokuhl-Dabelow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)