Лерц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лерц
Лерц is located in Германија
Лерц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Хартмут Леман
Основни податоци
Површина 43,07 км2
Надм. височина 66 м
Население 503 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17248
Повик. бр. 039833
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Лерц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°17′23″N 12°45′0″E / 53.28972° СГШ; 12.75000° ИГД / 53.28972; 12.75000Координати: 53°17′23″N 12°45′0″E / 53.28972° СГШ; 12.75000° ИГД / 53.28972; 12.75000

Лерц (германски: Lärz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)