Болевик

Координати: 53°21′0″N 12°34′59″E / 53.35000° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.35000; 12.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болевик
Штала во Болевик
Штала во Болевик
Штала во Болевик
Болевик во рамките на Германија
Болевик
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Бертолд Мајер
Основни податоци
Површина 26,69 км2
Надм. височина 86 м
Население 648 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17207
Повик. бр. 039931
Портал www.amt-roebel
-mueritz.de
Местоположба на Болевик во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 12°34′59″E / 53.35000° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.35000; 12.58306

Болевик (германски: Bollewick) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)