Зитов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зитов
Зитов is located in Германија
Зитов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Улрих Рат
Основни податоци
Површина 19,03 км2
Надм. височина 73 м
Население 611 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17207
Повик. бр. 039931
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Зитов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°27′0″N 12°33′11″E / 53.45000° СГШ; 12.55306° ИГД / 53.45000; 12.55306Координати: 53°27′0″N 12°33′11″E / 53.45000° СГШ; 12.55306° ИГД / 53.45000; 12.55306

Зитов (германски: Sietow; полапски: Żytko) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)