Клецин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клецин
Клецин is located in Германија
Клецин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Детлеф Клиц
Основни податоци
Површина 27,27 км2
Надм. височина 3 м
Население 719 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039998
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Клецин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°56′N 13°11′E / 53.933° СГШ; 13.183° ИГД / 53.933; 13.183Координати: 53°56′N 13°11′E / 53.933° СГШ; 13.183° ИГД / 53.933; 13.183

Клецин (германски: Kletzin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)