Прејди на содржината

Мелн (Мекленбург)

Координати: 53°36′N 13°05′E / 53.600° СГШ; 13.083° ИГД / 53.600; 13.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелн
Замок Вродов во Мелн
Замок Вродов во Мелн
Замок Вродов во Мелн
Мелн (Мекленбург) во рамките на Германија
Мелн (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Месни единици 6
Градоначалник Габриеле Мелер
Основни податоци
Површина 29,69 км2
Надм. височина 42 м
Население 510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039602
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Мелн во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°36′N 13°05′E / 53.600° СГШ; 13.083° ИГД / 53.600; 13.083

Мелн (германски: Mölln) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од поранешните општини Буххолц, Грос Хеле, Клајн Хеле, Лидерсхоф и Вродов. Замокот Вродов е главна знаменитост во општината. Денес се користи како уметничка галерија и хотел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]