Ферхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферхен
Ферхен is located in Германија
Ферхен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Градоначалник Петра Каш
Основни податоци
Површина 11,68 км2
Надм. височина 1 м
Население 384 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039994
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Ферхен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°51′N 12°54′E / 53.850° СГШ; 12.900° ИГД / 53.850; 12.900Координати: 53°51′N 12°54′E / 53.850° СГШ; 12.900° ИГД / 53.850; 12.900

Ферхен (германски: Verchen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)