Мезигер

Координати: 53°49′N 12°55′E / 53.817° СГШ; 12.917° ИГД / 53.817; 12.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мезигер
Црква во Мезигер
Црква во Мезигер
Црква во Мезигер
Мезигер во рамките на Германија
Мезигер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Градоначалник Бенита Мајцнер
Основни податоци
Површина 8,98 км2
Надм. височина 33 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039994
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Мезигер во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°49′N 12°55′E / 53.817° СГШ; 12.917° ИГД / 53.817; 12.917

Мезигер (германски: Meesiger) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)