Прејди на содржината

Алтентрептов

Координати: 53°40′N 13°15′E / 53.667° СГШ; 13.250° ИГД / 53.667; 13.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтентрептов
Градското собрание на плоштадот и црквата Св. Петар
Градското собрание на плоштадот и црквата Св. Петар
Градското собрание на плоштадот и црквата Св. Петар
Грб на Алтентрептов
Алтентрептов во рамките на Германија
Алтентрептов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Градски единици 8
Градоначалник Зибиле Кемпф (ДХС)
Основни податоци
Површина 52,83 км2
Надм. височина 15 м
Население 5.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17087
Повик. бр. 03961
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на градот Алтентрептов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°40′N 13°15′E / 53.667° СГШ; 13.250° ИГД / 53.667; 13.250

Алтентрептов (германски: Altentreptow) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Толензе, на 15 километри северно од Нојбранденбург. До 1939 името на градот гласело Трептов на Толензе (Treptow an der Tollense). Градот претставува административно седиште на општинската заедница Трептовер Толензевинкел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]