Прејди на содржината

Узерин

Координати: 53°19′N 12°59′E / 53.317° СГШ; 12.983° ИГД / 53.317; 12.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Узерин
Црква во Узерин
Црква во Узерин
Црква во Узерин
Узерин во рамките на Германија
Узерин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Гинтер Урбан
Основни податоци
Површина 45,84 км2
Надм. височина 62 м
Население 688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 03981, 039832
Портал www.userin.de
Местоположба на Узерин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°19′N 12°59′E / 53.317° СГШ; 12.983° ИГД / 53.317; 12.983

Узерин (германски: Userin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)