Зиденболентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиденболентин
Зиденболентин is located in Германија
Зиденболентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Градоначалник Фолкер Бартл
Основни податоци
Површина 18,84 км2
Надм. височина 71 м
Население 590 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03969
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Зиденболентин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°44′N 13°23′E / 53.733° СГШ; 13.383° ИГД / 53.733; 13.383Координати: 53°44′N 13°23′E / 53.733° СГШ; 13.383° ИГД / 53.733; 13.383

Зиденболентин (германски: Siedenbollentin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)