Вилдберг (Западна Померанија)

Координати: 53°39′N 13°07′E / 53.650° СГШ; 13.117° ИГД / 53.650; 13.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилдберг
Црква во Вилдберг
Црква во Вилдберг
Црква во Вилдберг
Вилдберг (Западна Померанија) во рамките на Германија
Вилдберг (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 4
Градоначалник Беатрикс Папке
Основни податоци
Површина 22,37 км2
Надм. височина 50 м
Население 496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039604
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Вилдберг во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°39′N 13°07′E / 53.650° СГШ; 13.117° ИГД / 53.650; 13.117

Вилдберг (германски: Wildberg) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)