Бреденфелде

Координати: 53°36′N 12°57′E / 53.600° СГШ; 12.950° ИГД / 53.600; 12.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреденфелде
Замок Бреденфелде
Замок Бреденфелде
Замок Бреденфелде
Бреденфелде во рамките на Германија
Бреденфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Градоначалник Волфганг Нојман
Основни податоци
Површина 8,58 км2
Надм. височина 59 м
Население 185 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039955
Местоположба на Бреденфелде во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°36′N 12°57′E / 53.600° СГШ; 12.950° ИГД / 53.600; 12.950

Бреденфелде (германски: Bredenfelde) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)