Алт Шверин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алт Шверин
Црква во Алт Шверин
Црква во Алт Шверин
Грб на Алт Шверин
Алт Шверин is located in Германија
Алт Шверин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градоначалник Волфганг Холбе
Основни податоци
Површина 44,56 км2
Надм. височина 84 м
Население 558 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17214
Повик. бр. 039932
Местоположба на Алт Шверин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°30′47″N 12°21′24″E / 53.51306° СГШ; 12.35667° ИГД / 53.51306; 12.35667Координати: 53°30′47″N 12°21′24″E / 53.51306° СГШ; 12.35667° ИГД / 53.51306; 12.35667

Алт Шверин (германски: Alt Schwerin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа на северните брегови на Плауското Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)