Грос Тецлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Тецлебен
Црква во Грос Тецлебен
Црква во Грос Тецлебен
Грос Тецлебен is located in Германија
Грос Тецлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 5
Градоначалник Карин Хес
Основни податоци
Површина 21,67 км2
Надм. височина 54 м
Население 683 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 03961
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Грос Тецлебен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°39′N 13°14′E / 53.650° СГШ; 13.233° ИГД / 53.650; 13.233Координати: 53°39′N 13°14′E / 53.650° СГШ; 13.233° ИГД / 53.650; 13.233

Грос Тецлебен (германски: Groß Teetzleben) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)