Буров

Координати: 53°47′N 13°16′E / 53.783° СГШ; 13.267° ИГД / 53.783; 13.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буров
Црква во Буров
Црква во Буров
Црква во Буров
Буров во рамките на Германија
Буров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Хајдрун Бах
Основни податоци
Површина 17,33 км2
Надм. височина 35 м
Население 943 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03965
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Буров во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°47′N 13°16′E / 53.783° СГШ; 13.267° ИГД / 53.783; 13.267

Буров (германски: Burow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)