Грос Пластен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Пластен
Црква во Клајн Пластен
Црква во Клајн Пластен
Грос Пластен is located in Германија
Грос Пластен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Јирген Вахтер
Основни податоци
Површина 17,46 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.045 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 039934
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Грос Пластен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°32′48″N 12°50′48″E / 53.54667° СГШ; 12.84667° ИГД / 53.54667; 12.84667Координати: 53°32′48″N 12°50′48″E / 53.54667° СГШ; 12.84667° ИГД / 53.54667; 12.84667

Грос Пластен (германски: Groß Plasten) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)