Хоенцириц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенцириц
Замок Хоенцириц
Замок Хоенцириц
Замок Хоенцириц
Хоенцириц во рамките на Германија
Хоенцириц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Бернхард Утеш
Основни податоци
Површина 20,17 км2
Надм. височина 85 м
Население 451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039824, 039826
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Хоенцириц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°26′37″N 13°05′56″E / 53.44361° СГШ; 13.09889° ИГД / 53.44361; 13.09889Координати: 53°26′37″N 13°05′56″E / 53.44361° СГШ; 13.09889° ИГД / 53.44361; 13.09889

Хоенцириц (германски: Hohenzieritz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)