Прејди на содржината

Шенфелд (Демин)

Координати: 53°51′N 12°58′E / 53.850° СГШ; 12.967° ИГД / 53.850; 12.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенфелд
Црква во Шенфелд
Црква во Шенфелд
Црква во Шенфелд
Шенфелд (Демин) во рамките на Германија
Шенфелд (Демин)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Карин Пајскер
Основни податоци
Површина 16,03 км2
Надм. височина 33 м
Население 346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039994
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Шенфелд во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°51′N 12°58′E / 53.850° СГШ; 12.967° ИГД / 53.850; 12.967

Шенфелд (германски: Schönfeld) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)