Китендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Китендорф
Замок Китендорф
Замок Китендорф
Замок Китендорф
Китендорф во рамките на Германија
Китендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Месни единици 5
Градоначалник Инге Мајшак
Основни податоци
Површина 21,11 км2
Надм. височина 53 м
Население 289 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039955
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Китендорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°37′N 12°52′E / 53.617° СГШ; 12.867° ИГД / 53.617; 12.867Координати: 53°37′N 12°52′E / 53.617° СГШ; 12.867° ИГД / 53.617; 12.867

Китендорф (германски: Kittendorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)