Меленхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меленхаген
Грб на Меленхаген
Меленхаген is located in Германија
Меленхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Пенцлинер Ланд
Градоначалник Рајнхолд Аменда
Основни податоци
Површина 49,80 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.523 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17219
Повик. бр. 039928, 039921
Портал www.penzliner-land.de
Местоположба на Меленхаген во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°32′N 12°56′E / 53.533° СГШ; 12.933° ИГД / 53.533; 12.933Координати: 53°32′N 12°56′E / 53.533° СГШ; 12.933° ИГД / 53.533; 12.933

Меленхаген (германски: Möllenhagen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)