Торгелов ам Зе

Координати: 53°33′36″N 12°46′47″E / 53.56000° СГШ; 12.77972° ИГД / 53.56000; 12.77972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Торгелов ам Зе
Замок во Торгелов ам Зе
Замок во Торгелов ам Зе
Замок во Торгелов ам Зе
Грб на Торгелов ам Зе
Торгелов ам Зе во рамките на Германија
Торгелов ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Манфред Куклик
Основни податоци
Површина 14,28 км2
Надм. височина 37 м
Население 445 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 03991
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Торгелов ам Зе во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°33′36″N 12°46′47″E / 53.56000° СГШ; 12.77972° ИГД / 53.56000; 12.77972

Торгелов ам Зе (германски: Torgelow am See) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)