Линдетал

Координати: 53°28′43″N 13°25′52″E / 53.47861° СГШ; 13.43111° ИГД / 53.47861; 13.43111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдетал
Црква во Балин, Линдетал
Црква во Балин, Линдетал
Црква во Балин, Линдетал
Линдетал во рамките на Германија
Линдетал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штаргардер Ланд
Месни единици 7
Градоначалник Михаел Шајт
Основни податоци
Површина 56,33 км2
Надм. височина 100 м
Население 1.168 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17349
Повик. бр. 03964, 03966
Портал www.stargarder-land.de
Местоположба на Линдетал во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°28′43″N 13°25′52″E / 53.47861° СГШ; 13.43111° ИГД / 53.47861; 13.43111

Линдетал (германски: Lindetal) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)