Гилц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилц
Гилц is located in Германија
Гилц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Герхард Болински
Основни податоци
Површина 23,70 км2
Надм. височина 14 м
Население 528 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03965
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Гилц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°45′N 13°11′E / 53.750° СГШ; 13.183° ИГД / 53.750; 13.183Координати: 53°45′N 13°11′E / 53.750° СГШ; 13.183° ИГД / 53.750; 13.183

Гилц (германски: Gültz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)