Трептовер Толензевинкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трептовер Толензевинкел во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област.

Трептовер Толензевинкел (германски: Treptower Tollensewinkel) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Алтентрептов.

Општинската заедница Трептовер Толензевинкел се состои од следниве општини:

 1. Алтенхаген
 2. Алтентрептов
 3. Бартов
 4. Брезен
 5. Брест
 6. Буров
 7. Гневков
 8. Голхен
 9. Грапцов
 10. Гришов
 1. Грос Тецлебен
 2. Гилц
 3. Кризов
 4. Припслебен
 5. Реквиц
 6. Зиденболентин
 7. Тицпац
 8. Вердер
 9. Вилдберг
 10. Волде

Координати: 53°46′59″ N; 13°15′00″ E / 53.783° СГШ; 13.250° ИГД / 53.783; 13.250