Лубмин (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лубмин (германски: Lubmin) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лубмин.

Општинската заедница Лубмин се состои од следниве општини:

  1. Бринцов
  2. Хансхаген
  3. Кацов
  4. Грајфсвалд
  5. Креслин
  6. Лесин
  7. Лубмин
  8. Ној Болтенхаген
  9. Рубенов
  10. Вустерхузен

Координати: 54°07′01″ N; 13°43′59″ E / 54.117° СГШ; 13.733° ИГД / 54.117; 13.733