Краков ам Зе (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Краков ам Зе (германски: Krakow am See) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Краков ам Зе.

Општинската заедница Краков ам Зе се состои од следниве општини:

  1. Добин-Линстов
  2. Хопенраде
  3. Краков ам Зе
  4. Кухелмис
  5. Лалендорф

Координати: 53°40′59″ N; 12°22′01″ E / 53.683° СГШ; 12.367° ИГД / 53.683; 12.367