Гревесмилен-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гревесмилен-Ланд (германски: Grevesmühlen-Land) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Гревесмилен, иако самиот не е член на општинската заедница.

Општинската заедница Гревесмилен-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Бернсторф
  2. Гегелов
  3. Плишов
  4. Рогенсторф
  5. Ритинг
  6. Штепеництал
  7. Тесторф-Штајнфорт
  8. Упал
  9. Варнов

Координати: 53°52′01″ N; 11°10′01″ E / 53.867° СГШ; 11.167° ИГД / 53.867; 11.167