Лаге (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лаге (германски: Laage) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лаге.

Општинската заедница се состои од следниве општини:

  1. Дикхоф
  2. Долген ам Зе
  3. Хоен Шпренц
  4. Лаге
  5. Вардов

Координати: 53°55′59″ N; 12°21′00″ E / 53.933° СГШ; 12.350° ИГД / 53.933; 12.350