Тесин (амт)

Координати: 54°01′01″N 12°30′00″E / 54.017° СГШ; 12.500° ИГД / 54.017; 12.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Тесин (германски: Tessin) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Тесин.

Општинската заедница Тесин се состои од следниве општини:

  1. Камин
  2. Гневиц
  3. Грамов
  4. Нустров
  5. Зелпин
  6. Штубендорф
  7. Тесин
  8. Телков
  9. Царневанц

54°01′01″N 12°30′00″E / 54.017° СГШ; 12.500° ИГД / 54.017; 12.500