Фридланд (амт)

Координати: 53°39′00″N 13°31′59″E / 53.650° СГШ; 13.533° ИГД / 53.650; 13.533
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фридланд (германски: Friedland) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Фридланд.

Општинската заедница Фридланд се состои од следниве општини:

  1. Дацетал
  2. Фридланд
  3. Галенбек
  4. Генцков

53°39′00″N 13°31′59″E / 53.650° СГШ; 13.533° ИГД / 53.650; 13.533