Волдег (амт)

Координати: 53°30′00″N 13°34′59″E / 53.500° СГШ; 13.583° ИГД / 53.500; 13.583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Волдег (германски: Woldegk) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Волдег.

Општинската заедница Волдег се состои од следниве општини:

  1. Грос Милцов
  2. Кубланк
  3. Нецка
  4. Петерсдорф
  5. Шенбек
  6. Шенхаузен
  7. Фогтсдорф
  8. Волдег

53°30′00″N 13°34′59″E / 53.500° СГШ; 13.583° ИГД / 53.500; 13.583