Нојштат-Глеве (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нојштат-Глеве (германски: Neustadt-Glewe) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нојштат-Глеве.

Општинската заедница Нојштат-Глеве се состои од следниве општини:

  1. Бливенсторф
  2. Бренц
  3. Нојштат-Глеве