Дорф Мекленбург-Бад Клајнен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дорф Мекленбург-Бад Клајнен (германски: Dorf Mecklenburg-Bad Kleinen) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Дорф Мекленбург.

Општинската заедница Дорф Мекленбург-Бад Клајнен се состои од следниве општини:

  1. Бад Клајнен
  2. Барнеков
  3. Бобиц
  4. Дорф Мекленбург
  5. Грос Штитен
  6. Хоен Фихелн
  7. Либов
  8. Метелсдорф
  9. Фенчов

Координати: 53°49′01″ N; 11°25′59″ E / 53.817° СГШ; 11.433° ИГД / 53.817; 11.433