Пенетал/Лец

Координати: 53°58′N 13°09′E / 53.967° СГШ; 13.150° ИГД / 53.967; 13.150
Од Википедија — слободната енциклопедија

Пенетал/Лец (германски: Peenetal/Loitz) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лец.

Општинската заедница Пенетал/Лец се состои од следниве општини:

  1. Гермин
  2. Лец
  3. Засен-Трантов

53°58′N 13°09′E / 53.967° СГШ; 13.150° ИГД / 53.967; 13.150