Лец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лец
Марината во Лец
Марината во Лец
Грб на Лец
Лец is located in Германија
Лец
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Пенетал/Лец
Градски единици 13
Градоначалник Михаел Зак (ДХС)
Основни податоци
Површина 89,53 км2
Надм. височина 6 м
Население 4.334 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17121
Повик. бр. 039998
Портал www.loitz.de
Местоположба на градот Лец во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°58′N 13°09′E / 53.967° СГШ; 13.150° ИГД / 53.967; 13.150Координати: 53°58′N 13°09′E / 53.967° СГШ; 13.150° ИГД / 53.967; 13.150

Лец (германски: Loitz) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Пене, 10 километри североисточно од Демин и 22 километри југозападно од Грајфсвалд. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Пенетал/Лец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)