Мелшов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелшов
Грб на Мелшов
Мелшов is located in Германија
Мелшов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Север
Месни единици 3
Градоначалник Роланд Мајер
Основни податоци
Површина 15,10 км2
Надм. височина 2 м
Население 820 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17449
Повик. бр. 038377
Местоположба на Мелшов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°05′N 13°50′E / 54.083° СГШ; 13.833° ИГД / 54.083; 13.833Координати: 54°05′N 13°50′E / 54.083° СГШ; 13.833° ИГД / 54.083; 13.833

Мелшов (германски: Mölschow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината се состои од следниве единици:

  • Банемин
  • Мелшов
  • Цехерин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)