Ласан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ласан
Грб на Ласан
Ласан is located in Германија
Ласан
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Градоначалник Хајно Репковски
Основни податоци
Површина 27,98 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.513 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 038374
Портал www.lassan.de
Местоположба на градот Ласан во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°56′N 13°50′E / 53.933° СГШ; 13.833° ИГД / 53.933; 13.833Координати: 53°56′N 13°50′E / 53.933° СГШ; 13.833° ИГД / 53.933; 13.833

Ласан (германски: Lassan) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Пенештром, ракав на реката Одра, 15 километри североисточно од Анклам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)