Кемниц (Грајфсвалд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кемниц
Кемниц (Грајфсвалд) is located in Германија
Кемниц (Грајфсвалд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 6
Градоначалник Клаус-Дитер Бурмајстер
Основни податоци
Површина 19,21 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.105 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038352
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Кемниц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°04′N 13°33′E / 54.067° СГШ; 13.550° ИГД / 54.067; 13.550Координати: 54°04′N 13°33′E / 54.067° СГШ; 13.550° ИГД / 54.067; 13.550

Кемниц (германски: Kemnitz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)