Штолпе на Узедом

Координати: 53°52′N 14°00′E / 53.867° СГШ; 14.000° ИГД / 53.867; 14.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолпе
Замок Штолпе
Замок Штолпе
Замок Штолпе
Штолпе на Узедом во рамките на Германија
Штолпе на Узедом
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Курт Шливе
Основни податоци
Површина 14,85 км2
Надм. височина 0 м
Население 367 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17406
Повик. бр. 038372
Местоположба на Штолпе во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°52′N 14°00′E / 53.867° СГШ; 14.000° ИГД / 53.867; 14.000

Штолпе на Узедом (германски: Stolpe auf Usedom) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]