Каминке

Координати: 53°52′N 14°12′E / 53.867° СГШ; 14.200° ИГД / 53.867; 14.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каминке
Сламени покриви во Каминке
Сламени покриви во Каминке
Сламени покриви во Каминке
Каминке во рамките на Германија
Каминке
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Уве Хартман
Основни податоци
Површина 2,96 км2
Надм. височина 2 м
Население 249 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Местоположба на Каминке во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°52′N 14°12′E / 53.867° СГШ; 14.200° ИГД / 53.867; 14.200

Каминке (германски: Kamminke; полски: Kamionki[2]) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. Czesław Piskorski, Świnoujście i okolice, Warszawa 1985, p. 41