Ротемил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротемил
Ротемил is located in Германија
Ротемил
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Ангелика Керн
Основни податоци
Површина 30,49 км2
Надм. височина 25 м
Население 292 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039772
Портал www.amt-ferdinandshof.de
Местоположба на Ротемил во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°35′N 13°49′E / 53.583° СГШ; 13.817° ИГД / 53.583; 13.817Координати: 53°35′N 13°49′E / 53.583° СГШ; 13.817° ИГД / 53.583; 13.817

Ротемил (германски: Rothemühl) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)