Прејди на содржината

Круков (Западна Померанија)

Координати: 53°54′N 13°14′E / 53.900° СГШ; 13.233° ИГД / 53.900; 13.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Круков
Замок Картлов во Круков
Замок Картлов во Круков
Замок Картлов во Круков
Круков (Западна Померанија) во рамките на Германија
Круков (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Месни единици 8
Градоначалник Вера Минхеберг
Основни податоци
Површина 35,39 км2
Надм. височина 67 м
Население 665 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039999
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Круков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°54′N 13°14′E / 53.900° СГШ; 13.233° ИГД / 53.900; 13.233

Круков (германски: Kruckow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од поранешните општини Боргвал, Хајденхоф, Картлов, Круков, Маринфелде, Шмарзов, Тутов-Дорф и Уноде. Во општината се наоѓаат повеќе замоци, како што се тие во Шмарзов и Картлов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)