Гермин

Координати: 53°58′N 13°16′E / 53.967° СГШ; 13.267° ИГД / 53.967; 13.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гермин
Црква во Гермин
Црква во Гермин
Црква во Гермин
Гермин во рамките на Германија
Гермин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Пенетал/Лец
Месни единици 8
Градоначалник Вернер Зане
Основни податоци
Површина 35,01 км2
Надм. височина 12 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17121
Повик. бр. 039992
Портал www.loitz.de
Местоположба на Гермин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°58′N 13°16′E / 53.967° СГШ; 13.267° ИГД / 53.967; 13.267

Гермин (германски: Görmin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)