Хајнрихсвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнрихсвалде
Влезот на Хајнрихсвалде
Влезот на Хајнрихсвалде
Влезот на Хајнрихсвалде
Грб на Хајнрихсвалде
Хајнрихсвалде во рамките на Германија
Хајнрихсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Вилфрид Мориц
Основни податоци
Површина 14,30 км2
Надм. височина 18 м
Население 401 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039772
Портал www.amt-ferdinandshof.de
Местоположба на Хајнрихсвалде во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°36′N 13°46′E / 53.600° СГШ; 13.767° ИГД / 53.600; 13.767Координати: 53°36′N 13°46′E / 53.600° СГШ; 13.767° ИГД / 53.600; 13.767

Хајнрихсвалде (германски: Heinrichswalde) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)