Крумин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крумин
Црква Св. Михаил во Крумин
Црква Св. Михаил во Крумин
Крумин is located in Германија
Крумин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Градоначалник Ханс-Јоахим Вусов
Основни податоци
Површина 10,70 км2
Надм. височина 0 м
Население 230 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 03 8 36
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Местоположба на Крумин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°03′N 13°50′E / 54.050° СГШ; 13.833° ИГД / 54.050; 13.833Координати: 54°03′N 13°50′E / 54.050° СГШ; 13.833° ИГД / 54.050; 13.833

Крумин (германски: Krummin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]